Širok dijapazon poigravanja maštom

Širok dijapazon poigravanja maštom

Slavica Vučetić jedno je od dragih glumačkih lica koje gledamo na scenama Pozorišta mladih, a ujedno i glumica koja naše mlade i najmlađe sugrađane uvodi u svet teatra. Čini to u u predstavama za decu i mlade, ali i kao jedna od voditeljki Glumačkog studija Pozorišta mladih, koji pohađaju deca različitog uzrasta. Vučetić je već tri godina deo tima koji učestvuje u realizaciji „Novosadskih pozorišnih igara“ - međunarodnog pozorišnog festivala za decu i mlade, i to kao predsednica njegovog Umetničkog saveta. U susret festivalu, koji će se održati od 7. do 11. maja, Vučetić daje uvid u ono što ćemo vrlo uskoro gledati...

Šta je bila ideja vodilja prilikom ovogodišnjeg izbora predstava, koliko ste predstava odgledali?

Ovogodišnjom selekcijom želeli smo da mladoj novosadskoj publici ponudimo neobične i smele interpretacije klasične literature za decu, ali i predstave koje prave značajan tematski iskorak u obraćanju deci i mladima. Prijavilo nam se oko 150 predstava, mahom iz evropskih zemalja, ali nije bio zanemarljiv ni broj onih s drugih kontinenata. Umetnički savet i selektor Aleksandar Ćurčić odabrali su sedam osvarenja: iz Kanade, Španije, Češke, Francuske, Slovenije, Hrvatske i Srbije.

Koji je bio najvažniji kriterijum u odabiru i kakvu vrstu pozorišta za decu i mlade ćemo gledati?

Najveći broj predstava u ovogodišnjoj selekciji mogao bi se svrstati u neku formu lutkarskog pozorišta, što i jeste bio važan kriterijum u odabiru predstava, imajući u vidu činjenicu da se festival održava pod okriljem Pozorišta mladih, najstarijeg lutkarskog pozorišta u Srbiji. Dijapazon lutkarskih elemenata u odabranim predstavama je zaista šarolik, ali u selekciji se našlo i nekoliko dramskih predstava koje kroz razigranu glumačku igru, poigravanje s ritmom i muzikom - uživo kreiranim na sceni, te maštovit i moderan scenski pokret, donose novo viđenje poznatih naslova u stvaralaštvu za decu. Tu je i predstava koja kroz animaciju objekata interpretira veliko književno dela - kanadski „Tihi Magbet“, a ne treba propustiti ni riječku predstavu „Avanture maloga Jujua“ ili češku „Pilot i Mali Princ“. Takođe treba videti i „Sjaj zvezda na plafonu“ Malog pozorišta „Duško Radović“, koja se obraća tinejdž publici i govori o izazovima odrastanja.

Za koji uzrast su ovogodišnje predstave?

U ovogodišnjoj selekciji preovlađuju predstave za decu (osam godina), dok su samo tri namenjene tinejdž i mladoj publici („Tihi Magbet“ pozorišta „La Fille Du Laitier“ iz Kanade, „Pan“ teatra „Plus“ iz Španije i „Sjaj zvezda na plafonu“ iz Srbije).

Na osnovu viđenog, šta uočavate kao neki novi trend u teatru za decu i mlade, na nivou teme, forme i pristupa?

Čini mi se da ih nema. U zemljama u kojima postoje institucionalizovana pozorišta za decu i mlade, sa stalnim ansamblima, predstave su produkcijski bogatije, iako ne uvek inovativne. Tamo gde je pozorište za decu oslonjeno mahom na privatne trupe i projektno finansiranje, predstave su u produkcijskom smislu uočljivo skromnije, zastupljenije su male forme i ulični performansi, ali i tu se dešavaju tematski iskoraci. U pozorištu za decu i mlade u svetu su zastupljene najrazličitije forme dramskog, lutkarskog, plesnog teatra, interaktivnih predstava, imerzivnih performansa za bebe, postdramskih i društveno angažovanih predstava za mlade, uličnih i site-specific performansa… U tom smislu, u svetu je mnogo širi dijapazon poigravanja sa formom predstava za decu i mlade, nego što je to prisutno na našim prostorima.

Kakav je finansijski status „Novosadskih pozorišnih igara“?

„Festival NPI je svih ovih godina održavan uz finansijsku podršku Gradske uprave za kulturu grada Novog Sada. Verujemo da ta podrška neće i nadalje izostati, s obzirom na to da na najplemenitiji način nastavljamo ideju promovisanja našeg grada kao evropske kulturne prestonice.“, kaže Slavica Vučetić.

Kako mislite da su tri dosadašnja izdanja „Novosadskih pozorišnih igara“ uticala na samo Pozorište mladih i na njegovu publiku?

Već pri samom pokretanju prvog izdanja festivala, mi smo, kao pozorišna kuća, znali da imamo i produkcijske i organizacione kapacitete da organizujemo festival na ozbiljnom nivou. To su nam naknadno potvrdila sva pozorišta – učesnici, koja su nastavila da se prijavljuju za svaki naredni festival. Laskava, iako istinita, je činjenica da smo na prethodnim festivalima imali priliku da mladoj novosadskoj publici prikažemo neke od najnagrađivanijih svetskih predstava i renomiranih pozorišta sa dugom tradicijom stvaranja za decu i mlade. Iz godine u godinu, interesovanje i broj prijava za učešće na festivalu raste, što će, verujemo, samo doprineti još atraktivnijim izborom predstava za novosadsku publiku. Pored toga, naše jedino pozorište za decu i mlade u gradu upravo je zahvaljujući festivalu razvilo veliku međunarodnu mrežu saradnika, koja nam otvara mogućnost da kroz - povratno gostovanje - i mi u svetu predstavimo naš Novi Sad i njegov kulturni potencijal.“

Snežana Miletić