SJAJ ZVEZDA NA PLAFONU

Sreda, 7. 5. 2025. u 19.30 časova, Velika scena

Malo pozorište „Duško Radović”, Beograd, Srbija

Predstava se preporučuje publici starijoj od 15 godina

 

Autor: Juhana Tidl, Tijana Grumić

Režija: Damjan Kecojević

Dizajn kostima: Aleksandra Lalić

Scenografija: Zorana Petrov

Dizajn svetla: Bojana Lazić

Muzika: Ade Humonen

Igraju: Mina Nenadović, Julija Petković, Drina Kecojević, Anđela Alavirević, Nevena Kočović, Mladen Lero, Filip Stankovski, Sunčica Milanović, Jelena Ilić, Jovana Cvetković i Lana Adžić

Roman Juhane Tidel Sjaj zvezda na plafonu napisan je pre nešto više od dvadeset godina, ali je priča koju je ova autorka tada ispričala aktuelna i danas, jer osećanja i odnosi o kojima piše zapravo nas se uvek tiču.

Adolescencija kroz koju Jena, glavna junakinja ove priče, prolazi, a koja je sama po sebi vrlo delikatan i komplikovan period odrastanja i sazrevanja, dodatno je usložnjena činjenicom da je njena mama bolesna. Međutim, ovo nije samo priča o bolesti. Ovo je priča o ljubavi, odrastanju, prijateljstvu, zaljubljivanju, bivanju ćerkom i bivanju majkom u različitim životnim dobima.

Pravili smo ovu predstavu smejući se i plačući, s mnogo ljubavi i razumevanja, i s velikom željom da se obratimo kako mladima Jeninih godina, tako i onima nešto starijima, podsećajući ih na sopstvenu mladost i univerzalne izazove snalaženja u životnim podvizima.

AVANTURE MALOGA JUJU

Četvrtak, 8. 5. 2025. u 11.00 časova, Mala scena

Gradsko kazalište lutaka Rijeka, Rijeka, Hrvatska

 

Predstava se preporučuje publici starijoj od 3 godine

Autor: Ivana Đula i Milica Sinkauz (prema stihovima i muzici Žarka Roje i Petra Bergama)

Režija: Renata Karola Gatika

Dizajn kostima: Alena Pavlović

Scenografija: Alena Pavlović

Dizajn svetla: Senjin Seršić

Muzika: Ivana Đula

Scenski pokret: Damian Kortes Albert

Igraju: Tilen Kožamelj, Zlatko Vicić, Andrea Špindel, David Petrović i Damir Orlić

U autorskom projektu Avanture maloga Juju redateljka Renata Karola Gatika i dramaturškinja i kompozitorka Ivana Đula bavile su se translacijom najpoznatije dečje pesmice ovih krajeva, uz koju su brojne generacije odrastale, u pozorišnu predstavu.

Kroz proces zajedničkog istraživanja autorski tim se fokusirao na pitanje: Kako na pozorišnu scenu postaviti jednu pesmu? Bez želje za klasičnom dramatizacijom ove poznate pesmice, autorke se u procesu rada nisu oslanjale isključivo na sadržaj pesme, već su naglasak stavile na njenu formu, muzički oblik, melodiju i ritam.

Zajedno s našim glumcima, publika ulazi u svet mame Kukunke i tate Tarante, te maloga Juju koji je velik kao palac, poznaje sve životinje i govori njihove jezike. Juju svaki dan provodi u zoološkom vrtu i radosno razgovara sa svim stanovnicima vrta, ali jedne se životinje boji – krokodila.

Mali Juju, kao i svako dete, pa i svako od nas koji formalno nismo više deca, gaji neke svoje strahove koji su često nerealni. Kako ih konfrontirati, suočiti se s njima i pokušati ih prevladati – pitanja su koja će ova vesela i ritmična predstava postaviti i pomoći da svako za sebe nađe odgovor.

PILOT I MALI PRINC

Četvrtak, 8. 5. 2025. u 19.30 časova, Velika scena

Lutkarsko pozorište Ostrava, Ostrava, Češka

 

Predstava se preporučuje publici starijoj od 7 godina

Autor: Peter Sis, Antoan de Sent-Egziperi i Jakub Maksimov

Režija: Jakub Maksimov

Dramaturgija: Tereza Agelova

Dizajn kostima: Olga Žjebinska

Scenografija: Olga Žjebinska

Dizajn svetla: Olga Žjebinska

Muzika: Lazar Novkov

Igraju: Karel Ružička, Ivo Martak / Aleš Petrič, Karolina Vihlidal Hiskova, Tomaš Rosi i Martin Štepanda

Avanturistička i maštovita biografija pilota i pisca Antoana de Sent-Egziperija. Pozorišna adaptacija grafičkog romana Pitera Sisa – autora metaforičke biografije legendarnog avanturiste i književnog pisca Antoana de Sent-Egziperija. Njegovo detinjstvo i snovi, njegov rad za vazdušnu poštu, njegove misije tokom Drugog svetskog rata i njegov sudbonosni poslednji let iznad Mediterana...

Priča o pilotu koji je voleo da čita i piše u kokpitu svog aviona. Pozorišna predstava o savladavanju Zemljine teže i pomeranju granica onoga što je sam čovek sposoban da postigne. Doživite rane dane avijacije sa Antoanom de Sent-Egziperijem. Vreme kada su avioni dobijali svakakve čudne oblike i kada su ogromne udaljenosti između kontinenata počele polako da se skraćuju.

PAN

Petak, 9. 5. 2025. u 11.00 časova, Mala scena

Teatar „Puls”, Hihon, Španija

 

Predstava se preporučuje publici starijoj od 3 godine

Autor: Olga Zečeva

Režija: Olga Zečeva i Alek Ćurčić

Dizajn lutaka: Olga Zečeva

Dizajn kostima: Azukena Riko

Scenografija: Olga Zečeva

Muzika: Hoze Ramon Feito

Koreografija: Ana Perez

Igraj: Olga Zečeva

PAN je spoj Zemlje, Vazduha, Vode i Vatre u cilju davanja ŽIVOTA.

Kada kreneš na novo putovanje, nikad ne znaš šta te čeka. Nikad! Jedino što je sigurno jeste da će te Vetar gurnuti da ideš napred, Sunce će ti osvetliti put, a Voda smiriti i osvežiti misli. Šta je sa Zemljom? Zemlja će uvek biti pod tvojim nogama. Uvek? Ne. Postoji neka vrsta zemlje koju nosimo sa nama, naša zemlja, deo nas. Zemlja koja voli Vodu, Sunce i Vazduh. Zemlja koja traži svoje mesto pod Suncem. Zemlja je puna semenā. Ona su naši snovi koji čekaju da se razviju.

PAN je život, ŽIVOT je pan.

NE ČEKAJ ME

Petak, 9. 5. 2025. u 12.00 časova, Velika scena

Pozorište „Sneg na trepavicama”, Nant, Francuska

 

Predstava se preporučuje publici starijoj od 6 godina

Autor: Vera Rozanova

Režija: Vera Rozanova

Dizajn lutaka: Vera Rozanova i Luka Priu

Dizajn kostima: Vera Roznaova i Lusil Regier

Scenografija: Lusil Regier i Semi Bara

Muzika: Tomas Demai

Igra: Vera Rozanova

Zakoračite u svet nalik na snove, u kojem kućama niču noge, krila ili jedra – i krenite u noćne avanture. Ali, jedne večeri, jedna kuća kreće sama, ostavljajući svog stanara za sobom. Tako počinje čudesno i poetsko putovanje u potrazi za izgubljenim domom. Ovo jepriča ispričana kroz ručne lutke i animirane projekcije, u kojoj se mešaju humor i čuđenje.

U svom novom solo nastupu Vera Rozanova nastavlja umetničko istraživanje koje je započela po dolasku u Francusku 2011. Priča je napisana i na francuskom i na ruskom jeziku, omogućavajući da oba jezika izazovu emocije u publici. Jezik je, na kraju krajeva, oblikujući način na koji razmišljamo, zamišljamo i povezujemo se, suštinski deo onoga što nazivamo „dom”.

Naši najmlađi gledaoci pozvani su da sede na oblacima (mekanim jastucima) u podnožju velikog stabla, inspirisanog Aleksandrom Kalderom. Prostor za izvođenje oživljava se projektovanim slikama: svetlost i boje animiraju scenu, dok senke i video-odjeci produbljuju osećaj prostora. Vetar, lepršanje stranica i promenljive scene dočarani su delikatnom koreografijom pokretnih slika i scenografije. Video-projekcija je više od pozadine – ona je pravi partner u predstavi. Lutke besprekorno komuniciraju sa vizuelnim elementima, tkajući bogatu, impresivnu tapiseriju. Sam stabla, koje podseća na vetrokaz, sidri binu sugerišući i let i kretanje. Kako kuće pričvršćene za njega počinju da nestaju, pojavljuje se novi osećaj ravnoteže – onaj koji obuhvata promene, otkriće i trajnu potragu za domom.

BLUP

Subota, 15. 5. 2025. u 17.00 časova, Velika scena

Kuskus Institut i Art produkcija Slovenija, Ljubljana

 

Predstava se preporučuje publici starijoj od 5 godina

Autor: Peter Kus

Režija: Peter Kus, Filip Šebšajevič i Gašper Lovrec

Dramaturgija: Maria Điulia Kampioli

Dizajn lutaka: Katarina Cakova

Dizajn kostima: Iztok Hrga

Scenografija: Primož Mihevc

Dizajn svetla: Borut Bučine

Kompozitor: Peter Kus

Igraju: Peter Kus, Filip Šebšajevič i Gašper Lovrec

Ljudi su biološki i kulturno povezani s vodom. Voda je s nama svakog trenutka našeg života. Zvuci vode koja kaplje, curi i teče vraća nas u dodir s prirodom i magijom njene inspiracije. Voda u nama budi čežnju i snove, ali i strepnju i strah. Divimo se njenoj živosti, eleganciji, svetlucanju i žuborenju, a istovremeno se plašimo njene razorne moći.

Deca imaju poseban afinitet prema vodi. Privlači ih, skakanje po lokvama, prskanje i polivanje vodom su načini igre iz detinjstva. Koncet zvučnog i vizuelnog dizajna predstave se bavi ovim afinitetom. Živa muzika se izvodi na nizu originalnih vodenih instrumenata, a voda se koristi kao primarni medij objektne animacije: može imati bilo koji oblik, ali postoji i bez animacije.

Naučnici koji eksperimentišu sa vodom iznenađeni su posetom vodenog stvorenja Blupa, koje iznenada uleti u njihovu laboratoriju. Sklizne u rukavicu, spusti se niz cev, izlije u kadu i druge posude. Na putu nailazi na razne vodovodne objekte koji oživljavaju i postaju likovi lutkarskih avantura. Blup posmatra akciju i priskače u pomoć svima kojima je potreban: da napoji žedno štene, ugasi vatru, zalije cvet ili očisti prljavštinu. Ali njegovu ljubaznost shvatamo tek kada Blup iznenada nestane.

NEMI MAGBET

Nedelja, 11. 5. 2025. u 12.00 i 17.00 časova, Velika scena

Pozorište „Mlekareva kći” – Montreal, Kvebek, Kanada

 

Predstava se preporučuje publici starijoj od 14 godina

Autor: Mari Elen Belanže Dima i Džon Laklan Stjuart, inspirisano Magbetom Vilijama Šekspira

Dizajn lutaka: Mari Elen Belanže Dima, Džon Laklan Stjuart i Sedrik Lord

Dizajn kostima: Sedrik Lord

Scenografija: Sedrik Lord

Kompozitor: Džon Laklan Stjuart

Igraju: Mari Elen Benaže Dima i Žeremi Franker

Crpeći inspiraciju iz ere nemog filma, velikog ginjola i melodrame, ova adaptacija Šekspirovog Magbeta bez teksta preuzima originalni klasik i povećava brzinu do 11. Nemi Magbet u potpunosti dekonstruiše ovu Šekspirovu tragediju u brzo, visceralno pozorišno iskustvo, koristeći telo kao objekat, kao i kante pune lažne krvi. Čitave scene svedene su na jedan pogled, otkrivajući poeziju i telesnost iza Šekspirovih reči. Nemi Magbet predstavlja svet toliko lišen morala da ljudski životi postaju jednokratni kao papirne čaše. A višak, krv, ostaci, otpad, sve će biti ostavljeno za buduće kraljeve. Ova reinterpretacija originalnog klasika otvara vrata mladima i studentima da otkriju novo čitanje Šekspira.