Četvrti međunarodni festival profesionalnih pozorišta za decu i mlade „Novosadske pozorišne igre 2025.“(7.-11.5.) završio je kanadskom predstavom „Nijemi Macbeth“ temeljenoj na tragediji „Macbeth“ Williama Shakespearea u izvedbi putujućeg kazališta „La Fille Du Laitier“ Montreal/ Quebec (Pozorište mladih Novi Sad, 11.5.).
Marie-Helene Belanger Dumas i Jon Lachlan Stewart su autori predstave i dizajneri lutaka ( uz scenografa i kostimo- grafa Cedrica Lorda), a Belanger- Dumas i Jeremie Francoeur su izvođači ove izvanserijske i po mnogo čemu fascinantne predstave. Izvedba prati sudbinu Macbetha (Francoeur) od njegovog susreta sa suđenicama (crne papirnate „žabice“) i povratka k lady Macbeth (Belanger Dumas) do interakcije s ključnim likovima, a to su Banque (bijeli plastični tanjur s dva crna kruga na mjestu očiju, takva je i njegova supruga samo s mašnom na vrhu, dok je sin u liku jednakog malog tanjura), Macduff (prezentira ga viteška rukavica, a njegovu suprugu mekana rukavica) i kralj (igraća karta herc kralj). Izuzetno maštovito su prikazane pojedine obiteljske situacije kroz, ovisno o karakteru protagonista, strastveni ili nježni erotski život i prirodnu ili nasilnu smrt djece (razbijanje jaja), nakon čega se, u pravilu, događa ubojstvo... Iako znamo da se radi o fingiranoj (kazališnoj) situaciji, krv (crveno obojani kuruzni sirup) uvjerljivo pršti na sve strane, pri čemu su grimase glumaca istinski prijeteće. Priča vrvi (opakim i duhovitim) detaljima, ali oni ne smetaju sadržaju, nego ga dodatno čine strašnim: likovi su svakodnevni predmeti (plastični tanjuri i čaše, kutije s jajima, svijećnjaci, ploče i svitci s natpisima), koji u novom okruženju gube prvotnu funkciju i postaju dio mračne i krvave atmosfere. Posebno se to očituje u odabiru muzike (Jon Lachlan Stewart) jer lagane šlagerske note najčešće nagovještavaju zlokobne događaje. Doista je neobično da se Shakespeareova drama, djelo nesumnjivog virtuoza riječi, igra poput nijemog filma, ali je Belanger Dumas u kasnijem razgovoru takav pristup „opravdala“ željom da se sačuvaju bardovi duh i ozračje bez narušavanja njegovog jezika „punog metafora i poezije“.
Predstava „Nijemi Macbeth“ je ona vrsta neuobičajenog kazališnog čina u kojem su zajedno pohranjeni izvedbena mudrost i gledateljev užitak.
Olga Vujović